Danas, u vreme kada domaći državljani odlaze na rad u inostranstvo, kada strani državljani dolaze u Srbiju radi zaposlenja ili investiranja, zasnivaju se brakovi i porodica između lica različitih državljanstava, dolazi do sve češće pojave međunarodnog elementa u pravnim odnosima.
Zbog svega navedenog, odnosno pojačane globalizacije, priznanje i izvršenje stranih sudskih odluka predstavlja ključni element za pravnu sigurnost u međunarodnim odnosima.
Koje strane sudske odluke mogu biti priznate u Srbiji?
Stranom sudskom odlukom smatra se i sudsko poravnanje, kao i odluke drugog organa koje se u državi u kojoj su donesene izjednačavaju sa sudskom odlukom.
Strana sudska odluka izjednačuje se sa odlukom suda Republike Srbije i proizvodi pravno dejstvo u Republici Srbiji samo ako je prizna sud Republike Srbije. U našoj državi nadležni organi za priznanje stranih sudskih odluka su Viši sud i Privredni sud, a u zavisnosti od pravne materije.
Nadležnost i postupak priznanja i izvršenja stranih sudskih odluka regulisan je Zakonom o rešavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja, kao i bilateralnim ugovorima koji regulišu ovu materiju.
Uslovi za priznanje strane sudske odluke:
- Strana sudska odluka priznaće se ako podnosilac zahteva za priznanje uz odluku podnese i potvrdu nadležnog stranog suda, odnsono drugog organa, o pravnosnažnosti te odluke po pravu države u kojoj je donesena
- Sud će odbaciti priznanje strane sudske odluke ukoliko lice protiv koga je ta odluka donesena podnese prigovor kojim ističe da nije moglo učestvovati u postupku zbog nepravilnosti postupka, odnosno da mu nije uručen poziv, tužba ili rešenje kojim je postupak započet.
- Strana sudska odluka neće biti priznata ukoliko u predmetnoj pravnoj stvari postoji isključiva nadležnost suda Republike Srbije, osim ukoliko je ista donesena u bračnom sporu ili ukoliko priznanje traži tužilac, a tuženi se na isto ne protivi.
- Do priznanja strane sudske odluke neće doći ukoliko je sud RS doneo pravnosnažnu odluku u istoj pravnoj stvari ili je ranije priznata druga strana sudska odluka u istoj stvari, kao i ukoliko je odluka u suprotnosti sa Ustavom RS.
- Strana sudska odluka neće biti priznata ukoliko ne postoji uzajamnost. Uzajamnost se pretpostavlja dok se ne dokaže suprotno. Nepostojanje uzajamnosti nije smetnja samo za priznanje strane sudske odluke donesene u bračnom sporu, sporu radi utvrđivanja i osporavanja očinstva ili materinstva i ukoliko priznanje odluke traži domaći državljanin.
Postupak priznanja strane sudske odluke
U pitanju je vanparnični postupak koji se pokreće predlogom koji podnosi zanteresovana strana sudu na čijem području treba sprovesti postupak priznanja, odnosno izvršenja odluke.
Uz zahtev za pokretanje postupka, predlagač podnosi:
- predmetnu sudsku odluku u originalu
- overen prevod sudske odluke
- potvrdu da je odluka pravnosnažna
- uverenje o državljanstvu podnosioca
- lični dokument (lična karta, izvod iz matične knjige rođenih, pasoš)
Postupak se završava donošenjem rešenja od strane nadležnog suda, kojim se odluka priznaje ili odbija, a nakon što isto postane pravnosnažno strana sudska odluka ima pravno dejstvo i smatra se priznatom u Republici Srbiji.
Pozovite nas!