Postoje brojni slučajevi u praksi gde su psi lutalice napali prolaznike i pričinili štetu, usled čega nastupaju različite posledice, u vidu materijalne i nematerijalne štete, što reguliše Zakon o obligacionim odnosima.
Materijalna šteta
U svakom konkretnom slučaju može se pojaviti materijalna šteta koja se ogleda u šteti na stvarima i imovinskim pravima oštećenog lica.
Najčešći primeri materijalne štete usled ujeda psa, pada u šaht ili pada na ledu su:
1. Pocepana odeća
Ukoliko Vam je prilikom kritičnog događaja pocepana odeća, imali biste pravo da potražujete naknadu materijalne štete pod uslovom da posedujete račun za oštećenu odeću.
2. Gubitak prihoda zbog lečenja
Ukoliko ste prilikom kritičnog događa pretrpeli takve povrede koje zahtevaju mirovanje, usled čega ne možete da ostvarujete prihode koje ste ostvarivali neposredno pre, imali biste pravo da potražujete naknadu materijalne štete.
Ako ste zaposleni, Zakon o radu za slučaj privremene sprečenosti za rad predviđa naknadu zarade u visini 65% prosečne zarade u prethodnih 12 meseci pre meseca u kojem je nastupila privremena sprečenost za rad. Tada biste po osnovu kritičnog događaja imali pravo da potražujete razliku prihoda koju biste ostvarili, kao materijalnu štetu.
3. Troškovi lečenja
Ukoliko su posledice kritičnog događaja takve prirode da zahtevaju lečenje u kom nastaju određeni troškovi, imali biste pravo da taj iznos na ime naknade materijalne štete. U tom slučaju potrebno je da sačuvate sve račune koji se odnose na troškove lečenja, kako biste u eventualnom postupku mogli dokazati iznos materijalne štete.
Mogu se javiti i drugi vidovi materijalne štete.
Nematerijalna šteta
Nematerijalna šteta koja se javlja prilikom ujeda psa, pada u šaht ili pada na ledu je najčešće u obliku pretrpljenih fizičkih bolova, pretrpljenih duševnih bolova zbog umanjenja životne aktivnosti, naruženosti, smrti bliskog lica, kao i straha.
1. Pretrpljeni fizički bolovi
Intenzitet pretrpljenih fizičkih bolova, osnovom lekarskih izveštaja i pregleda oštećenog, ceni veštak medicinske struke. Fizički bolovi nastaju u momentu kritičnog događaja, ali mogu trajati kraći ili duži vremenski period nakon kritičnog događaja, što utiče na visinu nematerijalne štete. U zavisnosti od procene veštaka, naknada nematerijalne štete po ovom osnovu može biti veća ili manja.
2. Pretrpljeni duševni bolovi zbog umanjenja životne aktivnosti
Umanjenje životne aktivnosti podrazumeva određen stepen invalditeta kao posledicu kritičnog događaja, usled čega bi lice steklo pravo na naknadu nematerijalne štete po ovom osnovu. Procenat umanjenja životne aktivnosti ceni veštak medicinske struke.
3. Pretrpljeni duševni bolovi zbog naruženosti
Naruženost podrazumeva tragove ožiljaka ili deformitet na telu. U zavisnosti od vrste naruženosti, da li se nalazi na vidljivom ili sakrivenom delu tela, zavisiće i visina naknade nematerijalne štete. Duševne bolove koji su nastali zbog naruženosti ceni veštak medicinske struke.
4. Pretrpljeni duševni bolovi zbog smrti bilskog lica
Ukoliko usled kritičnog događaja nastupi smrt lica, tada bi članovi njegove uže porodice stekli pravo na naknadu nematerijalne štete za njihove duševne bolove. Budući da je ovo pitanje kompleksno, a da su u praksi retki slučajevi kada usled ujeda psa, pada u šaht i pada na ledu dolazi do smrti lica, o istom ćemo detaljnije pisati u nekom drugom blogu.
5. Pretrpljeni strah
Strah može biti primarni, koji nastaje u momentu kritičnog događaja i sekundarni koji se javlja nakon kritičnog događaja. Od stepena intenziteta straha, koji ceni veštak medicinske struke, zavisi visina naknade nematerijalne štete po ovom osnovu.
Ko je odgovoran za naknadu štete usled ujeda psa, pada na ledu ili pada u šaht?
Za ovu vrstu štete odgovoran je grad ili opština, a osnov odgovornosti se ogleda u propuštanju da se preduzmu potrebne mere da bi se sprečilo nastupanje štete.
Neki od gradova su svojim aktima uredili postupak naknade štete koja je nastupila usled ujeda psa lutalica, pada u šaht ili pada na ledu, pa tako i Grad Novi Sad. Na snazi je Pravilnik o postupku i načinu rešavanja zahteva za mirno rešavanje sporova za naknadu štete nastale usled ujeda napuštenih životinja, pada u šaht, rupu i okliznuće na snegu i ledu na teritoriji Grada Novog Sada.
Prema navedenom Pravilniku koji se odnosi samo na Grad Novi Sad, iznosi naknade štete se kreću u sledećim rasponima:
Iznos naknade za pretrpljeni fizički bol:
– lakog intenziteta bola 20.000,00 dinara,
– srednjeg intenziteta bola 30.000,00 dinara i
– visokog intenziteta bola 40.000,00 dinara
Iznos naknade za pretrpljeni duševni bol-strah:
– lakog intenziteta straha 20.000,00 dinara,
– srednjeg intenziteta straha 30.000,00 dinara i
– visokog intenziteta straha 40.000,00 dinara.
Iznos naknade za naruženost:
– lakog stepena naruženosti 20.000,00 dinara,
– srednjeg stepena naruženosti 30.000,00 dinara i
– visokog stepena naruženosti 40.000,00 dinara.
Iznos naknade za umanjenje opšte životne aktivnosti:
– umanjenje opšte životne aktivnosti od 1%-5% 20.000,00 dinara,
– umanjenje opšte životne aktivnosti od 6%-10% 30.000,00 dinara i
– umanjenje opšte životne aktivnosti preko 10% 40.000,00 dinara
Napominjemo da mogućnost za vansudsko poravnanje postoji i u drugim gradovima odnosno opštinama, bez obzira da li su način rešavanja zahteva za mirno rešavanje spora regulisali pravilnikom ili drugim aktom.
Prednosti i mane vansudskog poravnanja u odnosu na sudski postupak
Prednosti mirnog rešavanja sporova za naknadu šete usled navedenih kritičnih događaja ogledaju se u brzini postupka, nepostojanju troškova postupka na strani oštećenog lica, dok se mane ogledaju u nižim naknadama koje će lice ostvariti nego što bi ostvarilo u sudskom postupku.
Sa druge strane, ukoliko se odlučite da naknadu štete ostvarite u sudskom postupku, tada će sam postupak trajati duže i imaćete obavezu da predujmite troškove na ime sudskih taksi i veštačenja. Međutim, troškovi postupka koje ste predujmili ćete po završetku postupka naplatiti od tužene strane. Budući da se u sudskom postupku može ostvariti veći iznos naknade, veliki broj lica se odlučuje da upravo na ovaj način ostvari naknadu štete.
Šta je potrebno kako bih ostvario pravo na naknadu štete?
Ukoliko ste pretrpeli povredu po nekom od napred navedenih osnova, potrebno je da obezbedite svedoke, javite se lekaru koji će konstatovati povrede i način na koji je do povreda došlo, a potom da se javite advokatu radi pokretanja postupka za naknadu štete.
Samu proceduru koju je potrebno sprovesti završiće vam advokat za naknadu štete.
Koliki su troškovi sudskog postupka za naknadu štete zbog ujeda psa, pada na ledu ili pada u šaht?
Svaki postupak je praćen troškovima koji se odnose na sudske takse, predujme za veštačenje i troškove advokata.
Kako bi klijenti imali minimalne troškove postupka, naša advokatska kancelarija ostavlja mogućnost, kada je reč o troškovima zastupanja, da uzajamne odnose regulišemo putem Sporazuma o nagradi i naknadi troškova za rad avokata, na način da klijenti ne plaćaju troškove advokata po osnovu izvršene radnje nego procentualno ugovoren iznos od uspeha u sporu i to tek po okončanju postupka, odnosno naplati dosuđenog iznosa naknade štete. Na ovaj način, instrumenti pravne zaštite su dostupni svim građanima bez obzira na njihovo imovno stanje.
O drugim osnovama po kojima možete ostvariti pravo na naknadu štete pročitajte unašem blogu “Naknada štete”.
Advokat Anđelković