Deoba nepokretnosti može biti realizovana sporazumno između suvlasnika, a u nedostatku tog sporazuma o deobi nepokretnosti će odlučiti sud. Sudski postupak deobe nepokretnosti je regulisan Zakonom o vanparničnom postupku.
Pokretanje postupka
Suvlasnici najpre sporazumno određuju način deobe nepokretnosti, a u slučaju da ne mogu postići sporazum, odlučuje sud.
Sud će odlučiti da se deoba izvrši prodajom nepokretnosti ako je fizička deoba nemoguća ili je moguća uz znatno smanjenje vrednosti stvari.
Sudski postupak se pokreće predlogom jednog od suvlasnika, gde predlagač mora navesti podatke o ppedmetu dobe i udelima suvlasnika, podatke o suvlasnicima, kao i o drugim licima koja na predmetu deobe imaju neko stvarno pravo. Za nepokretnost se navode zemljičnoknjižni podaci i prilažu se odgovarajući pismeni dokazi o pravu svojine, pravu službenosti i drugim stvarnim pravima.
Tok postupka
Sud će u toku postupka izvesti potrebne dokaze, a kada je to nužno i veštačenje, na osnovu čega odlučuje o načinu deobe.
Ukoliko su stranke saglasne u tome da fizička deoba nije moguća ili ukoliko o tome bude izrađano veštačenje, tada sud donosi rešenje kojim određuje deobu javnom prodajom.
Deoba nepokretnosti javnom prodajom (civilna deoba nepokretnosti)
Nakon što sud donese rešenje o javnoj prodaji, a suvlasnici nepokretnosti ne pristupe dobrovoljnoj prodaji, potrebno je pokrenuti izvršni postupak radi javne prodaje koju sprovodi javni izvršitelj.
Javni izvršitelj zaključkom određuje iznos predujma koji je potrebno uplatiti kako bi započeo radnje usmerene ka javnoj prodaji nepokretnosti, a taj predujam plaća suvlasnik koji je pokrenuo postupak javne prodaje. Plaćeni iznos se refundira iz kupoprodajne cene koja bude ostvarena.
U postupku je potrebno uraditi i veštačenje kojim će se utvrditi tržišna vrednost nepokretnosti, nakon čega se zakazuje javno nadmetanje. Na prvom javnom nadmetanju nepokretnost ne može biti prodata ispod 70% procenjenje vrednosti nepokretnosti (početna cena), a na drugom javnom nadmetanju ne može biti prodata ispod 50% procenjenje vrednosti nepokretnosti (početna cena), pri čemu na zajednički predlog stranaka javni izvršitelj može odrediti da na prvom javnom nadmetanju cena bude viša od 70% procenjenje vrednosti nepokretnosti. Svaki suvlasnik ima pravo preče kliupovine u odnosu na najpovoljnijeg ponudioca na javnom nadmetanju.
Sve troškove nastale u toku izvršnog postupka snose svi suvlasnici srazmerno visini udela na stvari tako što će se iz ostvarene kupoprodajne cene najpre namiriti troškovi (uključujući i plaćeni predujam), a potom će se ostatak kuporodajne cene raspodeliti suvlasnicima srazmerno njihovim udelima.
Naša advokatska kancelarija pruža usluge u postupcima deobe nepokretnosti, a napred su date osnovne informacije koje je potrebno imati u vidu pre upuštanja u postupak. Za detaljnije informacije o postupku je potrebno izvršiti uvid u podatke o konkretnoj nepokretnosti nakon čega je moguće dati mišljenje da li je potrebno sprovesti postupak fizičke ili civilne deobe.