Radna dozvola i pravo na rad stranaca u Republici Srbiji regulisano je Zakonom o zapošljavanju stranaca, a počev od 01.02.2024. godine na snagu su stupile značajne izmene u pogledu procedure.
Kada stranac ostvaruje pravo na rad?
Pravo na rad u RS ostvaruje stranac koji ima:
- jedinstvenu dozvolu
- vizu za duži boravak po osnovu zapošljavanja
- odobren privremeni boravak
- stalno nastanjenje.
U odnosu na ranije važeća pravila novi Zakon ne poznaje više vrsta dozvola za rad, koje su se delile na ličnu radnu dozvolu i radnu dozvolu (za zapošljavanje, za posebne slučajeve zapošljavanja, za samozapošljavanje).
Sada postoji samo jedinstvena dozvola, dok se u preostalim slučajevima ostvaruje pravo na rad bez pribavljanja bilo kakve dozvole za rad.
Šta je jedinstvena dozvola?
Jedinstvena dozvola je dozvola za privremeni boravak i rad stranca u Republici Srbiji, koja se strancu izdaje u slučaju zapošljavanja (bilo da je to zapošljavanje, samozapošljavanje ili posebni slučajevi zapošljavanja) i stručne specijalizacije, obuke i prakse. Jedinstvena dozvola se može izdati na period do tri godine i može se produžavati na isti period. Produženje se može tražiti najranije tri meseca pre isteka jedinstvene dozvole, a najkasnije do dana isteka. Međutim, pod određenim uslovima nadležni organ može razmatrati zahtev za produženje jedinstvene dozvole koji je podnet i nakon isteka važenja jedinstvene dozvole, ukoliko je vremenski period između isteka prethodno važeće i podnošenja zahteva za produženje kraći od tri meseca.
U odnosu na prethodna pravila, period važenja jedinstvene dozvole je produžen sa jedne godine na moguće tri godine.
Kako se pribavlja jedinstvena dozvola?
Jedinstvena dozvola se pribavlja putem elektronskog portala, a zahtev za jedinstvenu dozvolu može podneti stranac ili poslodavac.
U odnosu na ranije važeća pravila, sada se sprovodi samo jedan postupak u kome stanac dobija i dozvolu za privremeni boravak i dozvolu za rad, u kom postupku se plaća jedna taksa za jedinstvenu dozvolu, dok su ranije taksene obaveze bile znatno veće budući da se plaćala jedna taksa za privemeni boravak i druga taksa za radnu dozvolu.
Međutim, iako se sada sprovodi samo jedan postupak pravila pod kojim se izdaje jedinstvena dozvola su pooštrena u odnosu na pravila koja su važila za izdavanje privremenog boravka i radne dozvole.
U kom obliku se izdaje jedinstvena dozvola?
U odnosu na ranije važeća pravila kada se odobrenje za privremeni boravak izdavalo u obliku nalepnice koja se unosila u putnu ispravu, dok se radna dozvola izdavala u papirnom obliku, sada se jedinstvena dozvola izdaje u vidu kartice formata ID-1, sa ugrašenim čipom, izrađene od višeslojnog polikarbonatnog materijala sa dominantnim plavim tonovima na prednjoj strani. Podaci na jedinstvenoj dozvoli su ispisani na srpskom jeziku, ćiriličkim pismom i na engleskom jeziku.
Mogućnost promene osnova rada i poslodavca
Za vreme važenja jedinstvene dozvole stranac, odnosno poslodavac može podneti zahtev za promenu osnova rada, promenu poslodavca ili zahtev za zapošljavanje kod dva ili više poslodavaca.